Колір в навчальній презентації PowerPoint

Як досягти гармонійного поєднання кольорів на слайді

Найбільш слушною нам здається загальна, на всі випадки, порада: орієнтуватися на співвідношення кольорів, яке існує в природі: білі хмари та жовтогаряче сонце на блакитному чи синьому небосхилі; білі, яскраві зірки в нічному небі.

 

Тому дизайнери і пропонують наступні пари кольорів, які впливають на зоровий комфорт: білий на темно-синьому, чорний на білому, жовтий на синьому.

 

І, навпаки, деякі пари кольорів можуть спричинити стрес, наприклад, зелені знаки на червоному фоні. Деяким вчителям подобається червоний колір букв на темно-синьому фоні. Але в природі ми майже не зустрічаємо таке кольорове поєднання. Якщо уявимо неприємно червоне сонце на похмуро синьому небі, то враження від такої картини буде гнітючим.

На поважному порталі «Мережа творчих вчителів» розміщено багато матеріалів щодо тонкощів створення навчальних презентацій за допомогою програми PowerPoint. З матеріалів Л.В. Бєлєнької є можливість познайомитися з таблицею (див. нижче), в якій наведені окремі приклади (водночас, найпопулярніші) співвідношення між кольором тексту та кольором фону. Таблиця складена так, що чим вище рядок, тим комфортніше сприймається текст.

Чорний текст на жовтому фоні

Зелений текст на білому фоні

Червоний текст на білому фоні

Синій текст на білому фоні

Чорний текст на білому фоні

Білий текст на синьому фоні

Жовтий текст на чорному фоні

Білий текст на червоному фоні

Білий текст на зеленому фоні

Білий текст на чорному фоні

Червоний текст на жовтому фоні

Зелений текст на червоному фоні

Червоний текст на зеленому фоні


А коли червоний текст на синьому фоні?

На нашу думку, окремої уваги потребує випадок використання червоного тексту на синьому фоні, бо частина педагогів наполегливо користується в роботі таким контрастом. Наведемо приклад слайду з подібним текстом і спробуємо проаналізувати вищезазначене колірне поєднання.

З використанням тексту червоного кольору треба бути обережним.

Від 2 до 8 % чоловіків та 4 жінки з 1000 мають аномалії зору, пов’язані з неможливістю розрізняти червоний, рідше синій та зелений кольори. Це явище зветься колірною сліпотою, або дальтонізмом. Так, наприклад, сліпі на червоний колір сприймають його як темно-зелений або темно-коричневий, а водночас зелений колір – як ясно-жовтий чи світло-коричневий. 


В Інтернеті існує сервіс для перевірки комфортності поєднання певного кольору тексту та кольору фону (http://whoyougle.ru/services/color/compare). Перевірки відбувається за трьома критеріями: схожість кольорів, різниця в яскравості та контраст. Наведемо результати перевірки поєднання червоного кольору тексту з синім фоном. На самому сервісі є слушне зауваження: добре, коли кольори не схожі, а різниця яскравості та контраст великі. Висновок робить сам сервіс: схожість між червоним кольором тексту та синім фоном відсутня, різниця яскравості мала, контраст помітний. Як бачимо, замала яскравість буде заважати комфортному читанню такого тексту і призведе до зорової втоми.


Вибір контрасту: світлі літери на темному фоні

Перевіримо розповсюджений варіант: білі літери на темному фоні. Зокрема, білі літери на блакитному та на синьому фонах.


Білі букви – блакитний фон: схожість кольорів слабка, різниця у яскравості та контраст помітні.

Варіант з білими буквами на темно-синьому фоні ще кращий: схожість кольорів відсутня, різниця у яскравості та контраст оптимальні.


Заміна ж білого кольору літер на світло-жовтий на 8% погіршила різницю в яскравості, але ця різниця та контраст залишилися оптимальними для розпізнавання тексту.


Коли текст і фон - відтінки одного кольору?

Потребують аналізу і слайди, де використовуються відтінки одного кольору як для тексту, так і для фону. Ось приклад такого слайду з використанням відтінків синього, а саме темно-синіх літер на блакитному фоні. Зауважимо, що на моніторі такий слайд виглядає більш-менш привабливо, але враження від нього під часі екранної демонстрації значно погіршується. 

Знову перевіримо комфортність розпізнавання такого тексту, як на наведеному слайді. Тобто сині літери на блакитному фоні.

Бачимо, що різниця у яскравості невелика, тому діти, читаючи наведений текст, будуть швидко стомлюватися.


Якщо вимкнути світло у класі?

Ступінь освітленості шкільного приміщення також впливає на сприйняття тексту з екрану. На сайті «Академія кольору» (http://koloristika.info/index.html) в статті «Сприйняття кольору» наведені цікаві дані щодо фізіології сприйняття червоного та синього кольорів: «Чутливість аналізаторів не є постійною величиною. Вона може значною мірою змінюватися, залежно від коливань інтенсивності подразника. Адаптоване до темряви око чутливіше до електромагнітних хвиль, які знаходяться у зелено-блакитній частині спектра, ніж до тих, що знаходяться в оранжево-червоній його частині. Ефект Пуркин`є полягає в тому, що при слабкому сутінковому освітленні кольори жовтогарячо-червоної частини спектра здаються нам більш темними, а кольори зелено-синьої частинибільш світлими. Цей факт можна проілюструвати так. Якщо при денному світлі показати людині червоне й синє зображення на чорному тлі, вона побачить їх однаково чітко. Але якщо людина буде роздивлятися ці зображення в сутінках, їй здаватиметься, що червона частина зникла і залишилася тільки синя. З цієї причини дорожні та розпізнавальні знаки, що вказують на контури злітної смуги аеродрому, позначаються синім кольором».


Список використаних джерел:

1. Беленькая Л.В. Общие правила оформления презентации PowerPoint. В помощь учителю. [Електронний ресурс] / Портал "Сеть творческих учителей".- Електр.дані: 13.12.2009. - Режим доступу: http://www.it-n.ru/materials.aspx?cat_no=242&page=1 (Назва з екрану)

2. Дальтонізм [Електронний ресурс] / Портал «Вікіпедія»/ - Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Дальтонізм (Назва з екрану) 

3. Сприйняття кольору [Електронний ресурс] / Сайт «Академія кольору». – Режим доступу: http://koloristika.info/t_sk.php (Назва з екрану)