Контаст в навчальній презентації PowerPoint

Прямий або зворотній контраст?

Розташування темних літер на світлому фоні називають прямим контрастом.

Розташування світлих літер на темному фоні зветься зворотним контрастом. Взагалі, контраст – це міра розпізнавання об’єкта на будь-якому фоні. Немає сенсу рекомендувати виключно один тип контрасту: або прямий, або зворотний. Хоча в Інтернеті існують категоричні рекомендації використовувати в школі тільки прямий контраст, прихильники зворотного контрасту мають переконливі аргументи на користь використання світлого тексту на темному фоні. Шкільне життя має приклади обох видів:

  • білий колір аркуша зошита та синя паста кулькової ручки, а також
  • сторінка підручника (прямий контраст);
  • з іншого боку, зелена або коричнева дошка та білі літери, написані крейдою (зворотний контраст). 

Єдине зауваження щодо вибору типу контрасту стосується кількості тексту на слайді. Якщо заплановано відносно багато тексту розмістити в презентації, то правильним буде вибрати прямий контраст: темні літери – світлий фон. Якщо тексту буде небагато, вважаємо за краще застосувати світлі літери на темному фоні.



Безпека у виборі контрасту

Кольорові комбінації фону і напису, як правило, не впливають на зручність читання при зберіганні мінімального рівня контрастності.

Інша справа, коли вчитель вибирає, темнішим або світлішим зробити текст чи фон. Кожний вибір має своїх прихильників: частина авторів радить використовувати прямий контраст, інша частина знаходить сприятливим зворотній контраст.

Природнім, на зразок книжкової сторінки, здається прямий контраст: темний (чорний, синій, зелений, червоний) текст на світлому (часто білому) фоні. Зручним цей контраст виявляється, коли вчитель запланував списування з екрану або записи по ходу лекції. Робота в зошитах має відбуватися при нормованому освітленні. І тоді його додатковим джерелом стає світлий фон екрану.

Разом з тим тут прихована інша небезпека. Темний текст на світлому фоні здатен візуально осліпити дитину з-за великої кількості світла, що відбивається від екрану (говорять, що «ріже очі»). Тому 45-хвилинна презентація зі світлим фоном стомлює зір дітей.

Коли проектор встановлений некоректно, спотворюються слайди. Завдяки білому фону вони сприймаються як викривлена трапеція. З чорним фоном викривлення майже не помітні.

Нарешті, існують певні стереотипи та традиції. Зазвичай, прямий контраст – це стереотип книгодрукування, навіть масова програма Microsoft Word пропонує білий фон для набору тексту.

Водночас для екранної продукції, до якої належить і створювана вчителями навчальна презентація, ближче традиції кінематографу та телебачення, коли світлі титри пливуть на темному фоні. Також інформаційні табло аеропортів та вокзалів, панелі керування літаків зазвичай мають затемнений фон, на якому світлі дані.

Деякі дизайнери вважають, що темний фон створює уяву про серйозність та суттєвість інформації.