Деякі зауваження під час вибору комфортного екранного шрифту

1. Читабельність екранної інформації

Під читабельністю розуміємо легкість сприйняття текстової інформації.

На читабельність будь-якого екранного тексту вливають наступні чинники:

  • відсутність зарубок (додаткових горизонтальних рисок на кінцях букв);
  • висота літер;
  • відстань між буквами;
  • відстань між словами;
  • відстань між рядками.

Для електронного тексту рекомендовані шрифти без зарубок. Серед них  в першу чергу увагу треба приділити шрифтам Arial, Calibri, Tahoma, Verdana, які радять світові дизайнери. Для розуміння особливостей кожного шрифту слід порівняти їх. Тоді виявляться їх ознаки. Наведемо слайд з рядками, надрукованими кожним з пропонованих вище шрифтів: «Так виглядає текст, набраний шрифтом ….». Для посилення ефекту ми додали речення із двома поширеними шрифтами – Microsoft Sans Serif та Lucida Console.

На приведеному слайді для всіх шрифтів використаний розмір літер в 28 пунктів, який рекомендований для учнів початкових класів.


2. Порівнюємо форму літер, відстань між ними різних шрифтів

В Інтернет-статті С. Баранського «Какие шрифты использовать для создания презентаций» наводяться персональні думки світових дизайнерів, серед них є така: «Seth Godin рекомендует не использовать шрифт Arial для презентаций» (Сет Годін – американський маркетолог, письменник оратор та блогер, корифей теорії реклами). Шрифт Arial – найпоширеніший, найвідоміший, вважається корпоративним, тому думка Сета Годіна справді дивує. Спробуємо проаналізувати особливості цього шрифту у порівнянні з рештою вищезгаданих.

Щоб зрозуміти пораду виважено користуватися шрифтом Arial, придивимося до відстані між буквами в словах та до вигляду самих літер.

Всі представлені на слайді тексти справляють, певно, різні враження.

Користувачам програми PowerPoint хотілося б, щоб рядок вміщував якомога більше тексту. Проте виникає ризик злиття літер і неодмінного погіршення сприймання тексту. 

Тексти шрифтів Calibri та Arial мають порівняно невеликі літери, а найменша (до того ж ледве помітна) відстань між буквами присутня в шрифті Arial.

Схожа мінімізація відстані між літерами існує і у текстах шрифтом  Tahoma та MS Sans Serif. Текст шрифтом MS Sans Serif займає майже увесь рядок за рахунок ширших літер, що тяжіють до квадратної форми.

Дуже привабливо виглядає шрифт Verdana, який поєднує майже квадратні літери і середню відстань між буквами, внаслідок чого текст на малюнку впритул займає рядок.

І, нарешті, зрозуміло, чому один із світових дизайнерів (Скотт Хансельман) віддав перевагу шрифтові Lucida Console: квадратні літери, достатня відстань між літерами і найбільша відстань між словами (у порівнянні з іншими шрифтами) найефективніші з позиції комфортного сприйняття екранного тексту. Проте цей шрифт, на нашу думку, вимагає від користувача лаконічності висловлювань.

Шрифт Calibri, який почала використовувати за замовчуванням корпорація Microsoft в програмі Word (Microsoft Office 2007), естетично привабливий за рахунок звужених літер із округленими елементами, які надають літерам властивостей курсиву.

 

Разом з тим легкість сприйняття найбільше властива шрифтові Verdana із порівняно великими та широкими літерами і оптимальною міжлітерною відстанню. 


сторінка 1               сторінка 2                       сторінка 3