Гештальт-принципи візуального сприйняття

5. Принцип симетрії та простоти

Третій факт, що описує прагнення людини бачити завершені, цілісні форми, лежить в основі принципу симетрії. Він стверджує, що ми прагнемо розкласти складну композицію на фрагменти таким чином, щоб усунути складність. Часто-густо людина все, що бачить на даній площині, намагається інтерпретувати декількома способами, але завжди з позиції симетрії та простоти. Тобто візуальна система людини намагається складні об’єкти розділити на прості симетричні фігури.

 

Існує три види симетрії.

Перший вид  – трансляційна симетрія, яка полягає у тому, що будь-який об’єкт зберігає форму, не зважаючи на його переміщення в певному напрямі.

 

Другий вид  – двостороння симетрія, коли утворюється так званий «дзеркальний» ефект, коли елемент повторюється з іншого боку умовної осі, яка проходить ліворуч, праворуч, зверху, знизу або по діагоналі від будь-якого об’єкту. Віддзеркалення по горизонталі є найбільш популярною технікою в дизайні.

 

Третій вид – радіальна (обертальна) симетрія, яка утворюється, коли елемент обертається навколо власної осі. Обертання може здійснюватися в будь-якому напрямі. Радіальна симетрія зустрічається в природі: форма квітів, сніжинок, морських зірок тощо.

 

Загалом, принцип симетрії надає враження порядку. Дивлячись на симетрично розташовані предмети, людина сприймає їх як розміщені на своїх місцях.

6. Принцип фігури та фону (виділення)

Цей принцип описує структуризацію отриманих даних. Розум людини поділяє певне візуальне поле на фігуру (передній план) та фон (задній план). Щоб фігура була сприйнята розумом людини, вона повинна відрізнятися від фону (заднього плану).

7. Принцип єдиної долі

Вважається, що елементи, об’єднані в групу, ніби рухаються в одному напрямі та поводять себе як цілісність. 

8. Принцип гарного продовження

Розум людини продовжує будь-які форми та лінії, виходячи за їх кінцеві межи.

9. Принцип спільної зони

Всі елементи слайду мають сприйматися як єдине ціле. Таке враження можна створити спільним фоном або іншими графічними засобами.

 

сторінка 1             сторінка 2